Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 maj 2013 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

830 4047  Bestick 26 del, Silver, Olga, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 70-tal

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:43)

830 4071  Bestick 69 del, Silver, Chippendale, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 3300g brutto ca

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:05)

830 4029  Bestickuppsättning silver, Harald Nielsen, 'Pyramid', för Georg Jensen, 35 del, inkl fiskbestick

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:05)

830 4003  Blandteknik Franciska Clausen (1899-1986), komposition, signerad: 'F C 1928', 14x11 cm

S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:36)

830 4056  Blandteknik Olle Bonniér (f. 1925), "Krypton", 1960, 24 x 40

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 19:18)

830 4082  Bordsur 1800-tal, rokokostil, Brons, "Le Roy" Paris, längd: 8 cm, 5, djup: 8 cm, 5, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:34)

830 4008  Damarbetsbord Rokoko, bemålat, längd, 82, djup: 55 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:02)

830 4027  Damarmbandsur Georg Jensen, design: Torun Bülow-Hübe, rostfritt stål

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:50)

830 4053  Etsning Anders Zorn (1860-1920), "Lavards Anders", 15, 5 x 11, 5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:34)

830 4030  Etsning Carl Larsson (1853-1919), 'I badkaret', motivets mått: 30x20

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:09)

830 4052  Färglitografi  Karin Mamma Andersson (f. 1962), "Nattfly", 198/500, 35 x 44

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:19)

830 8448  Gallerfat Flora Danica, Trifolium, Kunglig Dansk Royal Copenhagen, Dia37

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:03)

830 8194  Karmstol Gustaviansk, bemålad

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:05)

830 4011  Karmstol Rokoko, bemålad

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:08)

830 4010  Karmstol Rokoko, bemålad

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:15)

830 4016  Karmstolar 1 par, Gustavianska, Stolmakarämbetets sigill

S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:11)

830 4019  Kolonnljusstakar 1 par, Sengustavianska, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 19:28)

830 4026  Ljusstakar 1 par, sengustavianska, porfyr och förgylld brons, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 56.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:22)

830 4037  Ljusstakar 1 par, Silver, Råström, 1968, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:29)

830 4062  Matbord Nyrokoko, mahogny dia 130, höjd: 74 + 3 ilägg

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:23)

830 4023  Oljemålning Emil Roberg, Utsikt över Neapelbukten, signerad 1858, 40 x 60

S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 19:36)

830 4044  Oljemålning Joël Mila, Stilleben, 1939, 53 x 52

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 19:38)

830 4043  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, 1800-tal, Man med turban, duk, 85x68

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:14)

830 4005  Oljemålning Oscar Gauthier (1921-2009), komposition, signerad, olja på pannå, 26x34 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:48)

830 4001  Rölakan ABMMF, Märta Måås Fjetterström, cirka 180x240

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 19:31)

830 4055  Skål Ingeborg Lundin (1921-1992), Orrefors, Ariel, diameter: 21, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:54)

830 4038  Skål med lock, Silver, Råström, 1954, längd: 19 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:32)

830 4040  Skål Silver, W A Bolin, längd: 19 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 19:16)

830 4078  Skulptur 'Pippi Långstrump', Design: Lisa Larson (f, 1931), Gustavsberg, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 19:56)

830 4083  Skulptur Dahl Jensen, Danmark, porslin, Pekines, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:51)

830 4002  Skulptur Lisa Larson (f, 1931), Lejon, (gigant), för Rörstrand, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:40)

830 4046  Skulptur Lisa Larson (f. 1931),Keramikstudion i Gustavsberg (K-Studio), längd: 25 cm, höjd: 13 cm, 5

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:03)

830 4018  Spegel Sengustaviansk, Hallstämplad, höjd: 136 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:36)

830 4034  Spelbord Sengustavianskt, Mahogny, Prov, Österby bruk, längd: 89 cm, djup: 44 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:32)

830 4039  Stekfat Kina, 1700-tal, längd: 34 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:05)

830 4012  Stolar 1 par, Rokoko, bemålade

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:10)

830 4014  Stolar 4 st, Göteborg, 1800-tal

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:21)

830 4028  Stolar 4 st, Mademoiselle, design: Philippe Starck, Kartell

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 19:51)

830 4058  Sybord Teak, Design Carl Malmsten, längd: 55 cm, djup: 38 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:27)

830 4048  Te / kaffeservis 4 delar, Silver, 1900g ca, importstämplar

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 19:44)

830 9182  Tedosa 1700-tal, Kina, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:32)

830 4033  Tedosa 1700-tal. Dekor i famille verte, Kina, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:34)

830 4075  Tekanna silver, 1850

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:08)

830 4067  Teservisdelar 13 del ca, Kina, omkring 1800

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:19)

830 4015  Trågsoffa rokoko, omkring 1750, bemålning, längd: 175 cm, med 2 st frontlådor

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:41)

830 4068  Uppläggningsfat Meissen, 41x41

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:35)

830 4066  Vas Kina, Kang Hsi, lackarbete silver och pärlemorinläggningar, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:48)

830 4032  Vas Orrefors, Vicke Lindstrand (1904-1983), 1930-tal, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:13)