830 4047 Bestick 26 del, Silver, Olga, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 70-tal
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:43)
830 4071 Bestick 69 del, Silver, Chippendale, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 3300g brutto ca
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:05)
830 4029 Bestickuppsättning silver, Harald Nielsen, 'Pyramid', för Georg Jensen, 35 del, inkl fiskbestick
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:05)
830 4003 Blandteknik Franciska Clausen (1899-1986), komposition, signerad: 'F C 1928', 14x11 cm
S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:36)
830 4056 Blandteknik Olle Bonniér (f. 1925), "Krypton", 1960, 24 x 40
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 19:18)
830 4082 Bordsur 1800-tal, rokokostil, Brons, "Le Roy" Paris, längd: 8 cm, 5, djup: 8 cm, 5, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:34)
830 4008 Damarbetsbord Rokoko, bemålat, längd, 82, djup: 55 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:02)
830 4027 Damarmbandsur Georg Jensen, design: Torun Bülow-Hübe, rostfritt stål
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:50)
830 4053 Etsning Anders Zorn (1860-1920), "Lavards Anders", 15, 5 x 11, 5
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:34)
830 4030 Etsning Carl Larsson (1853-1919), 'I badkaret', motivets mått: 30x20
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:09)
830 4052 Färglitografi Karin Mamma Andersson (f. 1962), "Nattfly", 198/500, 35 x 44
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:19)
830 8448 Gallerfat Flora Danica, Trifolium, Kunglig Dansk Royal Copenhagen, Dia37
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:03)
830 8194 Karmstol Gustaviansk, bemålad
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:05)
830 4011 Karmstol Rokoko, bemålad
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:08)
830 4010 Karmstol Rokoko, bemålad
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:15)
830 4016 Karmstolar 1 par, Gustavianska, Stolmakarämbetets sigill
S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:11)
830 4019 Kolonnljusstakar 1 par, Sengustavianska, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 19:28)
830 4026 Ljusstakar 1 par, sengustavianska, porfyr och förgylld brons, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 56.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:22)
830 4037 Ljusstakar 1 par, Silver, Råström, 1968, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:29)
830 4062 Matbord Nyrokoko, mahogny dia 130, höjd: 74 + 3 ilägg
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:23)
830 4023 Oljemålning Emil Roberg, Utsikt över Neapelbukten, signerad 1858, 40 x 60
S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 19:36)
830 4044 Oljemålning Joël Mila, Stilleben, 1939, 53 x 52
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 19:38)
830 4043 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, 1800-tal, Man med turban, duk, 85x68
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:14)
830 4005 Oljemålning Oscar Gauthier (1921-2009), komposition, signerad, olja på pannå, 26x34 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:48)
830 4001 Rölakan ABMMF, Märta Måås Fjetterström, cirka 180x240
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 19:31)
830 4055 Skål Ingeborg Lundin (1921-1992), Orrefors, Ariel, diameter: 21, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:54)
830 4038 Skål med lock, Silver, Råström, 1954, längd: 19 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:32)
830 4040 Skål Silver, W A Bolin, längd: 19 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 19:16)
830 4078 Skulptur 'Pippi Långstrump', Design: Lisa Larson (f, 1931), Gustavsberg, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 19:56)
830 4083 Skulptur Dahl Jensen, Danmark, porslin, Pekines, höjd: 37 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:51)
830 4002 Skulptur Lisa Larson (f, 1931), Lejon, (gigant), för Rörstrand, höjd: 38 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:40)
830 4046 Skulptur Lisa Larson (f. 1931),Keramikstudion i Gustavsberg (K-Studio), längd: 25 cm, höjd: 13 cm, 5
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:03)
830 4018 Spegel Sengustaviansk, Hallstämplad, höjd: 136 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:36)
830 4034 Spelbord Sengustavianskt, Mahogny, Prov, Österby bruk, längd: 89 cm, djup: 44 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:32)
830 4039 Stekfat Kina, 1700-tal, längd: 34 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:05)
830 4012 Stolar 1 par, Rokoko, bemålade
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:10)
830 4014 Stolar 4 st, Göteborg, 1800-tal
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:21)
830 4028 Stolar 4 st, Mademoiselle, design: Philippe Starck, Kartell
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 19:51)
830 4058 Sybord Teak, Design Carl Malmsten, längd: 55 cm, djup: 38 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:27)
830 4048 Te / kaffeservis 4 delar, Silver, 1900g ca, importstämplar
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 19:44)
830 9182 Tedosa 1700-tal, Kina, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:32)
830 4033 Tedosa 1700-tal. Dekor i famille verte, Kina, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:34)
830 4075 Tekanna silver, 1850
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:08)
830 4067 Teservisdelar 13 del ca, Kina, omkring 1800
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:19)
830 4015 Trågsoffa rokoko, omkring 1750, bemålning, längd: 175 cm, med 2 st frontlådor
S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:41)
830 4068 Uppläggningsfat Meissen, 41x41
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:35)
830 4066 Vas Kina, Kang Hsi, lackarbete silver och pärlemorinläggningar, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 20:48)
830 4032 Vas Orrefors, Vicke Lindstrand (1904-1983), 1930-tal, höjd: 27 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2013 18:13)